Uni A – 6.kolo (20.1.2019)

KPI Prušánky B – Uni A, 6. kolo

Do Prušánek jsme v neděli 20.1.2019 nepřijeli v úplně nejsilnější sestavě. Plánovaně chyběli ze základu Ota Jelínek, Jan Masařík kvůli “písmenkům” a Eda Bakoš. Zato domácí postavili na první šachovnici Richarda Biolka, a také na ostatních šachovnicích hráli ostřílení borci, zkrátka, byli favoritem zápasu.

První komplikace nastala, když v partii na třetí šachovnici Oskar Hájek vzal už v 11. tahu Janu Uhmannovi figuru. Honza asi přehlédl vidličku na krále a dámu a pozice byla tak špatná, že se hrát prostě nedala.
1:0

Lubomír Kiša hrál s Patrikem Gašou na druhé desce podivnou sicilskou s b3 ve třetím tahu. Pozice byla vyrovnaná tak do 14. tahu, hrály se opačné rošády, černý se pokoušel útočit, udělal pár
nepřesností a můj útok na královském křídle vedl k vítězství.
1:1

Jiří Marek hrál s Janem Brychtou na sedmé šachovnici. Honzovi se moc nepovedlo zahájení, hrál se špatným bělopolným střelcem, bílý stupňoval poziční převahu, vyhnul se komplikacím a zvítězil.
2:1

Na čtvrté šachovnici se hrála velmi zajímavá královská indická mezi Josefem Hladíkem a Josefem
Hudačekem. Obě strany provedly “své” plány, Pepa byl aktivní na dámském křídle, černý se pokoušel útočit na krále. Pepa stál mírně lépe, někdy v 29. tahu to chtělo na dámském křídle rozhodnou akci. Ta se však nekonala a po nepřesnostech bílého došlo k otevření sloupce f, pozice se již hrála černému lépe. Ten nakonec obětoval jezdce a zvítězil.
3:1

Na šesté šachovnici hrál Otmar Říha proti Markovi Skočíkovi. Hrál se Caro-Kann, bílý měl ze zahájení dvojici střelců, v pozici ale dávala jen malou výhodu. Postupně došlo k výměnám a zjednodušením, v momentě, kdy byla podepsána remíza, již byla pozice zcela vyrovnaná.
3,5:1,5

Richard Biolek hrál na první šachovnici s Tomášem Lakatošem. Bílými ho pozičně šrouboval a dosáhl výrazně lepší, respektive vyhrané pozice. Tomášovi se podařilo ještě situaci trochu zkomplikovat, bílý hrál ale přesně až do konce. Hrát s hráčem, navíc černými, který má Elo o cca 200 bodů vyšší, je opravdu těžké.
4,5:1,5

Dalibor Mlénský hrál s Adamem Borovským na páté šachovnici sicilskou. Adam pohodlně vyrovnal. Bílý obětoval pěšce a měl kompenzaci ve dvojici střelců, partie byla v přibližné rovnováze. Černý pak udělal pár nepřesností a dostal se do mírně horší pozice, ta se hrála lépe bílému. Během této partie jsem zaznamenal takový mini incident. Adam nabídl remis, ovšem bílý byl striktně proti, dokonce to vypadalo, že mu nabízet remis zcela zakazuje 🙂 Nakonec remis.
5:2

Na poslední šachovnici hrál Martin Dufek s Taťánou Šerákovou. Martin dosáhl lepší pozice a podle mě mohl vyhrát. Zvolil jiné pokračování, partie přešla do obtížné koncovky, tuto pak dali soupeři za remis (bohužel jediná partie, kterou jsem nemohl analyzovat, nemám zápis).
5,5:2,5