V letech 1965-67 vydávala skupina mladých brněnských šachových nadšenců časopis pod neobvyklým názvem KOLT.

Keres – Rakovský
Olafsson – Dokládal
Larsen – Závodný
Tal – Kalendovský

Kolt vycházel nepravidelně v počtu 4 strojopisných kopií (celkem 3 čísla). Čtyřka redaktorů se změnila, když se k Závodnému a Kalendovskému přidali Kopeček (působil jako trenér DPM Brno) a Blatný (mistr sportu, vedoucí odd. tělovýchovy v DPM).

Na začátku roku 1968 se zrodil nápad uspořádat celostátní turnaj juniorů pod patronací časopisu:

Turnaj KOLTU 1.-14.7.1968
Byl konán ve spolupráci s DPM Brno v Brně – Lužánkách. 15 účastníků, např.: Hausner, Babula, Skácel, Štefl, Kopeček, Kalendovský, Závodný.

Aktivní činnost mladých šachistů vzbudila zájem u pracovníků Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, konkrétně doktorů Langa a Pechana.

Založení klubu

Téhož roku, tj. 1968, vznikla myšlenka ustavit vysokoškolský šachový oddíl při TJ Univerzita Brno.

Davidová

Klub se rychle rozrůstal o další „zakládající“ členy, naprostá většina byla novopečenými studenty, mnozí z nich prošli řadou dorosteneckých soutěží. Již od počátku se vytvořila nadšená parta. Nový oddíl však nebyl prvním vysokoškolským klubem v Brně.

Premiéra

Prvním zaznamenaným vystoupením nového oddílu bylo mistrovství Brna v bleskové hře družstev 27.9.1968 v sále brněnského pivovaru. Družstvo ve složení Fencl, Lang, Kopeček, Jahn, Štefl a Kalendovský vyhrálo B skupinu a postoupilo do finále v příštím roce.

UNI musela začít v soutěži družstev od píky a kvalifikační turnaj o postup do MP I
přesvědčivě vyhrála (26,5 z 30).

Výbor oddílu, vedený tehdy ještě hostujícím předsedou dr. Langem, rozhodl obsadit i MP II.
Počet členů sice nedosahoval ani dvou desítek, ale řada obětavců hrála za obě družstva .

První hrací místností byla jedna z učeben Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity
na Kotlářské ul. v Brně, což vedlo k několika komickým epizodám. Občas se totiž stalo,
že po skončení zápasu byla již budova uzamčena, a tak museli hráči včetně rozhodčího použít k „úniku“ velkého okna na sociálním zařízení.

První postup

I přes dramatický závěr MP I (stále sezóna 1968/69) Univerzita postoupila do KP II.
Nejlepším hráčem se stal náhradník Štefl (7 z 8).

10. Pospíšilová

Před následující sezónou získala UNI do sestavy několik posil (Závodný, Lang, Pechan). Na pozdim roku 1969 našel  oddíl jiné místo působení, a to budovu DPM v Brně-Lužánkách.

Z KP II postup (1970)

Před zahájením KP II panovaly všeobecné pochyby, zda se vůbec klub v této soutěži udrží. Výsledek však předčil všechna očekávání.  Naše A družstvo vyhrálo všechna utkání a po vítězství v kvalifikaci se Znojmem 7:1 postoupilo do KP I. O postup se zasloužily zejména první 3 šachovnice (Babula, Jahn, Štefl), které z 25 partií ztratili pouhé 3 body!  B družstvo zvítězilo ve všech utkáním MP II a postoupilo do MP I. Nejúspěšnějšími byli Kalendovský a Lang.

Z KP I do 2.ligy (1971)

V průběhu sezóny 1970/71 dokázal kádr A družstva vyhrát opět všechna utkání a postoupit. Všichni stabilní hráči vytvořili opravdovou partu. Pouze ve dvou utkání nastoupil další náhradník, jev vskutku nevídaný. Bodově nejvíce přispěli Štefl 8(9), Moučka 7,5(9) a Závodný 7,5(9). Družstvo B bohužel nepostoupilo a zůstalo v MP I. Dobře se uvedl nový člen Uhmann 6,5(8). V základní soutěži jsme postavili C družstvo, které obsadilo 2.místo, vyhrálo kvalifikaci a postoupilo do MP I.

Naše členská základna podstatně vzrostla. V soutěžích družstev zasáhlo již 30 hráčů (oproti 15ti v minulé sezóně).

Mezi elitu (1972)

Po prohře a remíze prohlásil pan Josef Kandalec, tehdejší duše brněnského šachu, památnou větu: „Tito kluci postoupí do ligy, protože mají výdrž!“. Každý bral jeho slova jako žert, ale přeci se vyplnila. Ve zbývajících utkáních jsme neztratili ani bod a postoupili do celostátní ligy.

Během 4 let tedy Univerzita postoupila z nejnižší soutěže do nejvyšší. Na své cestě vyhrála celkem 37 utkání, 2 remizovala a jen 2 prohrála.

Stejně dobře si vedlo i posílené B družstvo a postoupilo do KP II. C družstvo skončilo v téže soutěži druhé. Do soutěží zasáhlo již 46 našich členů.

V jednotlivcích zaznamenal úspěch zejména Štefl, který vyhrál kandidátský turnaj krajského přeboru a získal titul KM.

Poprvé jsme dobyli 1.místo v přeboru Brna v bleskové hře.