Stručná historie klubu

Kronika UNI číslo 1 období 1968 až 1977

Na začátku roku 1968 se zrodil nápad uspořádat celostátní turnaj juniorů pod patronací časopisu KOLT a téhož roku vznikla myšlenka ustavit vysokoškolský šachový oddíl při TJ Univerzita Brno.

Zakládající členové:  Štefl, Kopeček, Jahn, Lang, Pechan, Davidová

Klub se rychle rozrůstal o další „zakládající“ členy, naprostá většina byla novopečenými studenty. Již od počátku se vytvořila nadšená parta.

Prvním zaznamenaným vystoupením nového oddílu bylo mistrovství Brna v bleskové hře družstev 27.9.1968 v sále brněnského pivovaru. Družstvo vyhrálo B skupinu a postoupilo do finále v příštím roce.

Rok 1968
Kvalifikační turnaj o postup do MP I naše A družstvo přesvědčivě vyhrálo (26,5 z 30). výbor oddílu se rozhodl obsadit i MP II.
První hrací místností byla jedna z učeben Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity na Kotlářské ul. v Brně.

Z MP I do KP II (1968/69)

• Podařilo se postoupit z MPI do KP II.

Z KP II postup do KP I (1969/70):

• Na podzim roku 1969 našel  oddíl jiné místo působení: budova DPM v Brně-Lužánkách.
  • Naše A družstvo vyhrálo všechna utkání a postoupilo do KP I.

Z KP I do 2.ligy (1971):

• kádr A družstva vyhrál opět všechna utkání a postoupil do 2. ligy.
  • družstvo B bohužel nepostoupilo a zůstalo v MP I, postaveno C družstvo
  • Milan Babula je stříbrný na mistrovství ČSR. Hráči UNI se účastní prvních mezinárodních klání.

Z 2.ligy postup do celostátní ligy (1972).

Během 4 let tedy Univerzita postoupila z nejnižší soutěže do nejvyšší. Na své cestě vyhrála celkem 37 utkání, 2 remizovala a jen 2 prohrála.

Další 4 družstva úspěšně bojují v nižších soutěžích. Stejně dobře si vedlo i posílené B družstvo a postoupilo do KP II. C družstvo skončilo v téže soutěži druhé. Do soutěží zasáhlo již 46 našich členů. V mistrovství ČSSR žen hrají Davidová a Chalupová. Do UNI přichází MS František Blatný.

Období 1991 až 1999
Kronika již nebyla vedena. V roce 1999 rezignoval Zdeněk Závodný z postu předsedy oddílu.

Období 2000 až 08/2012
V těchto letech byl předsedou oddílu Zdeněk Pechan.

Období od 09/2012 do 09/2021

Po návrhu Zdeňka Pechana je novým předsedou zvolen Jan Brychta. Začíná se psát historie novodobé Univerzity.

Sezona 2012-13
Rozjíždí se akce na oslovení bývalých hráčů UNI, abychom co nejvíce a nejdříve posílili náš kádr. Nejsme ovšem moc úspěšní, ze seznamu cca 47 jmen se podaří navázat kontakt pouze s některými a ti bohužel stejně nechtějí zpět do UNI přestoupit a hrát (z různých důvodů, nejčastějším důvodem je rodina, tedy že hráči nemají na šachy čas).

Pokračuje domluva s panem Mlčochem (předsedou Senior klubu), kdy můžeme hrát na ulici Ibsenova. Trénuje se vždy v úterý od 18h. Tým postoupil do KPII (zápasy jsou tedy v neděli), ale bohužel kvůli nedostatku hráčů se MP ani MS neúčastníme (nestavíme B tým). Kapitánem je Ladislav Absolín, zástupcem Radek Tvrdý (oba také museli absolvovat kurz rozhodčího, aby mohli posuzovat naše domácí zápasy).