Uni A – 4.kolo

Na sraz přicházím jako poslední s menším zpožděním (Jeník Uhmann opět využil služeb Luboše). Všichni už jsou připraveni a naloděni. Do Veselí vyrážíme z rezervou nejen kvůli počasí, ale i hledání místnosti. Jelikož debata o Mistrovství světa byla dosti bohatá, ani jsem se nenadál a už parkujeme před hrací místností.

Po příchodu zjišťujeme, že se soupeř řádně připravil a vylepšil svou docházku sedmi hráči ze základu plus na osmičku vytáhli ostříleného hráče. Před zápasem jsme dostali tip od Luboše, abychom si vzali vícero vrstev na sebe, ukázalo se, že to bylo moudré rozhodnutí.

Zápas se hrál již hodinu a pozice byly stále vyrovnané. Jirka Jireš se snažil, co mohl, aby udržel co nejvíce materiálu na desce, ale bílý zvolil dost solidní výměnnou variantu. Koncovka s nestejnopolnými střelci se už ani netahala. Pepa Jalůvka dosáhl lepší pozice. Zvolil nebezpečný pochod králem, který nesl dost velké riziko, ale i šance na výhru. Po opatrných tazích se utvořila matová síť kolem osamoceného krále, která se bohužel rychle utáhla. 1,5-0,5.

Arnošt Zeman volí bílými ostrou variantu královské indické s nestejnými rošádami. Soupeři se ale podařilo brzy vyměnit dámy, načež měl jezdce proti špatnému střelci a pozici s rozhodujícím materiálem vyhrál. Poté dostávám mat, když jsem po vydařeném zahájení chyboval v propočtu. Ani soupeřova časová tíseň neměla rozhodující vliv. Nepříznivé skóre 3,5-0,5.

Stále ještě věřím, že bychom mohli vytěžit alespoň bod ze zápasu. Naděje končí, když prohrává i Jan Masařík. Od zahájení hrál s pěšcem méně za aktivitu. Před časovou kontrolou ovšem trošku zpanikařil, vyměnil věže a hra neměla dlouhého trvání. Jeník Uhmann zachoval čest týmu a přehrává soupeře ve věžové koncovce. Za stavu 4,5-1,5 se soupeři už nemuseli snažit, a tak na 3. a 2. desce se uzavírá smír, i když Dalibor má pěšce méně. Luboš stál také bez pěšce, ale aktivní král držel pozici. 5,5-2,5 je konečný výsledek. Tentokrát jsme prohráli jako tým.