Uni A – 3.kolo

Výlet do Znojma

Je před námi třetí kolo a hrajeme tentokrát ve Znojmě. Sestava se trochu promíchala, ale silný základ stále zůstal. Ambice na výhru jsou jasné. Na sraz přichází všichni včas, dokonce i Honza Uhmann (kterého tentokrát dovezl autem pro jistotu Luboš Kiša). A tak časová rezerva nebyla ani nutná. Do Znojma dojíždíme s velkým předstihem a nacházíme místo na parkování hned vedle školy. Spousta hráčů si tedy ještě před zápasem udělalo procházku.

V deset hodin je odstartováno. Znojmo nepřekvapilo a vepředu nastoupilo se vším, co mělo. Zato vzadu to zalepovalo na poslední chvíli (deset minut před stanovým začátkem utkání měli domácí jen 7 hráčů na soupisce).

Mezi prvními partii ukončuje Jirka Jireš, hrála se královská indická a po přirozených tazích Jirky následovala nejprve poziční výhoda, a poté i materiální výhoda v podobě dvou čistých figur. Pátá deska, Honza Uhmann zvládá zápletky ve střední hře lépe než soupeř a přechází do koncovky také s figurou více. Na osmé desce Jan Masařík definitivně udolal soupeře, když mu už v šestém tahu chytil dámu. Zbytek byla čistá poprava s matovým útokem. Rychlý start 3:0.

Sedmá deska Ctibor Pelikán, stále hledá vhodnou obranu proti soupeřovu útoku. Nenachází správný recept a v nestejných rošádách mu chybí rozhodující tempa. Soupeř zakončuje rozhodujícím útokem. Letos poprvé hájí naše barvy Roman Chytilek, černými udržel soupeře a trojím opakováním pozice uzavírají smír. Stav 3,5:1,5 je pro nás stále dobrý.

Zbylé tři pozice stojí všemožně či i hůře, ale za předpokladu, že dvě remízy stačí, to není zas tak špatná vyhlídka. Ovšem těsně po časové kontrole nás vyruší městský strážník. Venku stojí dvě auta bez parkovací karty, která jsou úplnou náhodou naše. A tak Ota i Luboš narychlo přeparkují a zase zpět za partie (naštěstí dokonce i bez pokuty). Luboš otáčí vývoj na svou stranu a vyhrává věžovku s pěšcem miň. Už víme, že jsme vyhráli.

Já také udržuji remízu (až do holých králů), samotný přechod do střelcové koncovky byl velice náročný na propočet, stav 5:2. Ota měl zdravého pěšce, ale soupeř zase bojovnou náladu. Nakonec se Ota vzdává, když absence figury už byla citelně znát.

Odvážíme si cenné vítězství 5:3.