Uni A – 2.kolo (5.11.2017)

Druhý ligový zápas.

Oproti minule jsme vystužili sestavu. K tomu výhoda domácího prostředí. I přesto v 10 hodin byli hosté v početní převaze oproti domácím. Potkali se zde staří známí z Univerzity (např. Honza Bosák s Daliborem Čípem), slovo dalo slovo, a jen tak tak jsem spustil utkání s menším zpožděním.

Ačkoliv soupeři byli papírově silnější na předních šachovnicích, my jsme to kompenzovali našimi zadáky. A tak není divu, že se partie začaly lámat těsně kolem časové kontroly.

První skončil Tomáš, kdy po svém nestandardním zahájení (e4; b5!) povyměnil všechny lehké figury a vytvořil bílému izolovaného pěšce. Vzniklou koncovku s těžkými figurami už ovšem dlouho netahali. Ačkoliv mohl Tomáš soupeře ještě potrápit, nakonec si bod rozdělili.

Ve stejném duchu skončila partie Dalibora Čípa, veškerý lehký materiál se vyměnil a oba uznali, že i zde je remíza dobrá.

Remizovou trojici doplňuji komentářem ke své partii, kde jsem se snažil něco vymyslet, ovšem pozice jen pěkně vypadala, na konkrétní plán jsem byl příliš pomalý. Trojí opakování pozice ze strany soupeře jsem se už nevyhnul. Stav čistě remizový 1.5:1.5.

První rezolutní partii sehrál Ota, ve své francouzské získal drobnou výhodu, kterou posléze vypustil a silná aktivita soupeřových věží už na 7. řadě stály Otu i celý bod. Honza Śebek měl zavřenou pozici a už to vypadalo, že soupeř neprorazí. Ovšem pak začal pomalu Honzovi plést matové hrozby, až to našeho borce stálo figuru, potom věž a nakonec i celou partii. Prohráváme 3,5:1,5.

A k tomu není ani moc kde otáčet. Pepa Hladík sice zkouší soupeře utahat v koncovce, ale vynucené výměny do nestejných střelců skončili podepsáním smíru. Mimochodem soupeřem zde byl Kuba Stančík, který měl původně za naše družstvo hostovat v KP1. Rozhodli jsme se však letos 2.ligu hrát a tudíž Kuba hrál za svůj mateřský klub.

Honza Uhmann opět odevzdal soupeři čas, když tentokrát přišel o rekordních 56 min později. Nevím, jak moc se to podepasalo na jeho hře – uremizovat horší koncovku a několikrát vyskočit hrobníkovi z lopaty zvládl na výbornou.

Zápas už byl tedy rozhodnut ve prospěch soupeře 4,5:2,5. Poslední dohrával Luboš, nepovedla se mu časová tíseň, ze které vyšel s figurou méně, zbytek partie byla už jen formalita.

Konečný výsledek 2,5:5,5 je mírným zklamáním. Zápas byl vyrovnaný, jen jsme neměli kde otáčet a dělat body.