Trápení našeho Áčka

Utkání očima Jana Kalendovského

Z ohlášené sestavy vypadl Joža Hladík, naopak od ledna se do sestavy dostal jako kmenový hráč Ota Jelínek, takže mne čekala šestá deska. V rámci přípravy jsem zkoumal docházku Lipovce B – našeho nedělního soupeře. Zpočátku byla „mizerná“, ale v pátém kole již nastoupili shora skoro kompletní, tak jsem musel očekávat zítra totéž. Musejí se totiž začít zachraňovat.

Cesta z Bohunic na Lesnou je poměrně dlouhá, takže jsem vstával časně. Bohužel mi ujela na České tramvaj 9x a musel jsem asi 20 minut čekat. Při postávání na zastávce najednou zpozoruji, jak se blíží povědomá postava. No byl to Jirka Sekanina, tedy hráč soupeřova týmu. Každou neděli v poloprázdném Brně potkám v sezóně nejméně jednoho šachistu. Cíl naší cesty byl stejný, ale Jirka odkráčel směr Lidická ulice, jelikož šel na Ibsenovu pěšky. To mne trochu překvapilo.

Když byli přítomni všichni hráči kromě Honzy Uhmanna, utkání začalo. Bylo trochu trapné, že na něho musel čekat zrovna Vlastík Chládek. A Honzík nešel a nešel. První skončená partie odehrála se na první desce. Skončila smírem a to jistě zaslouženým.

Richterová, Nataša – Sekanina, Jiří [B52] {1/2-1/2}

Na stav 1:1 upravují borci na druhém stole. Při přehrávání této partie v Obzoru si Luboš Kiša postěžoval: „Jak je to možný – hrajeme šesté kolo a já mám popáté černý“. I zde byla remíza díky oboustranně téměř bezchybné hře zřejmá.

Habina, Martin – Kiša, Lubomír [B15] {1/2-1/2}

Když nakonec Honza Uhmann dorazil, měl již na hodinách spotřebováno kolem 40 minut. Později jsem mu říkal, že ho to zpoždění stálo asi celý bod, ale on se mi smál, tvrdě, že v pozici na diagramu už měl mnohem lepší čas než soupeř.

Chládek, Vlastimil – Uhmann, Jan [C50] {1-0}

A za stavu 2:1 pro hosty přichází další naše „pohroma“ na desce poslední. Hosté jsou ve vedení 3:1 a prohraný je v té chvíli autor těchto řádků, kdežto šanci na výhru mají pouze Jelínek a Slepov. Vaska asi svoji partii nevyhraje.

Flašar, Roman – Šebek, Jan [E99] {1-0}

Boj na šestém stole nakonec dopadl téměř tak, jak jsem tajně předpokládal. Petr K. rozehrává zahájení zdravě, iniciativně, dostává aktivní pozice, v další fázi, která se blíží ke 40. tahu, však často polevuje. Tak se také stalo, ale po prožité hrůze, kdy jsem byl x-krát prohraný, jsem nedokázal „vyhranou“ již partii hrát až do konce. Svým kolegům se tímto velice omlouvám. Tož se na tu hrůzu podívejme spolu:

Komprda, Petr – Kalendovský, Jan [B01] {1/2-1/2}

Po této partii jsme se vydali s Honzíkem Uhmannem a Lubošem Kišou na pivo do Obzoru. S námi část dohravšího Lipovce odjela auty domů. Takže zbývající tři partie jsme neviděli, až v pondělí – kdy mi je ochotně poslal náš „opisovač“ Kyryl Slepov.

Zerdaloglu, Vasilis – Mráz, Pavel [B01] {1/2-1/2}

Stav je tedy 4:2 pro naše hosty a šanci na remízu dává pouze výhra obou zbývajících partií. Jak se toho úkolu zhostil Kyryl Slepov, to teď uvidíte. I zde ale musel pan Fojtík trochu pomoci…

Slepov, Kyril – Fojtík, Tomáš [A30] {1-0}

Jelínek, Ota – Holušová, Táňa [B25] {1/2-1/2}

To vše jsme se dozvěděli až v restauraci Obzor, kam nám tyto zprávy donesli Laďa Absolín, Vaska Zerdaloglu a Tomáš Kacálek. Zde jsme leccos zanalýzovali na mých magnetických šachách, o šancích Univerzity v této i příští sezóně se pobavili, různá piva 10,11,12stupňová v hojnosti popili a jako vždy s postupem času stále odvázaněji spolu hovořili.

Titulek článku naznačuje fakt, že teď prohráváme se soupeři, co mají méně bodů, trápíme se.


Celý původní text i s komentáři je dostupný v pdf formátu zde.