KPI – poslední zápas sezony

Finální boj

Čekal nás poslední zápas letošní sezóny a stejně jako tomu bylo už loni, šlo o udržení v KPI či sestoupení do KPII. Ačkoliv by se musely stát další zázraky, abychom spadli (Bystrc by musela porazit silný Adamov a Vinohrady zase Lokomotivu Brno C), vše je po 10.kole možné. Nejen proto jsme nastoupili v jak papírově, tak i výkonově nejslibnější sestavě.

Tentokrát jsem si pospíšil, a to nejen, abych nezmokl, ale aby také případná ranní ptáčata nečekala před vchodem dlouho. Po řádné přípravě a postavení šachových kamenů se začali scházet domácí hráči. Hosté se chytili Luboše a našli místnost s předstihem. Telefonát s Uhmannem proběhl úspěšně 10 minut před začátkem zápasu, takže alespoň jistota, že dorazí.

První uzavírá smír Jalůvka, který dal rychlou remízu na úvod. No, a po 40 minutách dorazil i Uhmann, dávám instrukce, že dneska žádný rapid (poslední domácí zápas proti Bystrci netrval déle než 20 min, ovšem na Honzovu obranu musím připomenout, že skončil v náš prospěch). V odpověď mi přikývl a požádal o fungující pero. Na druhé desce Luboš rychle vyrovnává po nepřesném soupeřově zahájení. A snad i proto navrhl remízu, kterou nebylo třeba černými odmítat. Na řadu přišel náš nejlepší hráč Ota (5,5/6), kde se musel po 20 tazích soupeř vzdát v beznadějné situaci. Stav 2-1.

Potom se zase chvíli hrálo a Uhmann se ptá o povolení k opakovaní tahů, uděleno. I když měl materiálu více než soupeř, nebylo to zadarmo. David Hampel taktéž vyrovnal po soupeřově nepřesnosti a ke konci stál i lépe. Z důvodu dobré formy soupeře a průběhu zápasu v náš prospěch, remiz. Stále vedeme o bod 3-2.

Zbývají poslední 3 desky. Na 8.desce máme figuru navíc a už se jen uplatňuje výhoda. Na 5. desce Masařík hraje lepší koncovku bez rizika. Nakonec moje partie. Po obětování kvality ve snaze získat lepší pozici se partie dost zamotala. Dotáhla se do časové tísně, kde jsem chyboval a zahodil remízu. Potom už nestačilo ani dalších 30 minut usilovného přemýšlení. Vyrovnáno 3-3.

Současně skončila i partie na poslední desce, kde za nás hrál první zápas Jirka Navrátil. Ačkoliv nevyužil příležitosti v šestém tahu vyhrát figuru, partii ubránil a zakončil vidličkou na krále a věž. Masařík se snažil, ale nikde to nešlo protlačit, uzavírá tak zápas pro nás už dosti často opakovaným výsledkem 4,5-3,5.

Na závěr sezony pár poznatků a čísel.
Čtyři prohry 4,5-3,5 a stejný počet výher podtrhává jen fakt, že týmy jsou dosti vyrovnané.
Našim nejlepším hráčem je bezesporu Ota Jelínek (5,5/6), vedlo se však i Luboši Kišovi (7/10) a Honzovi Uhmannovi ml. (7/11). Mnoho ostatních hráčů včetně mojí osoby (v podstatě všichni ostatní z A týmu) mají úspěšnost kolem 30-40%.