Uni B – nečekaná prohra

Cesta do Střelic byla poklidná, doprovázená sluncem a jasnou oblohou. S pomocí navigace nacházíme napodruhé i správnou odbočku.

Papírově jsme měli být silnější, takže poklidná hra bez rizika. Nejprve vypisuji soupisku a schytávám pár vtipných poznámek ohledně mých podkladů (ráno jsem měl menší nehodu s vodou a obsahem mého batohu). Hned na to se mě domácí rozhodčí ptá, zda nechci pískat zápas, že dělá záskok, ale nechce tu zůstat déle než je třeba. Co ovšem osud nechtěl, jako jedna z posledních skončila právě jeho partie.

Jako první pokládá krále Dufek Martin, když soupeř odrazil útok na krále a eliminoval veškerý materiál na minimum. Což vedlo do nepříjemné koncovky s figurou méně. Jan Uhmann přijímá remízu ve vyrovnané pozici, ačkoliv figur bylo po oběti střelce ještě dosti. Následně Honza Brychta vyhrává černými a srovnává na 1,5-1,5.

Na 3.desce si nechal Zdeněk Pechan chytit dámu a musel zaplatit jezdcem už ve střední hře. Později soupeř převedl materiální výhodu na celý bod.

Svoje zahájení jsem rozjel příliš optimisticky, a tak není divu, že soupeř nachází krásnou oběť figury za dva pěšce a nechává mého krále v centru. Po nepřesné soupeřově hře jsem vyměnil dámu za věž a koně (zase, viz Ivančice). Se štěstím a za pomoci soupeře dosahuji remízy. Stav 3:2.

Poslední tři partie stojí na remízu, možná snad jen Jirka Rokos má lepší vyhlídky na koncovku. Zde se také naše družstvo odděluje a míří zpět do Brna.

Všem zakazuji přijímat remízu, dokud alespoň jeden nevyhraje. Pepa odmítá remízu a hraje dál. Jirka také odmítá remízu. Vasil, ačkoliv měl pěšce víc, vytěžil jen půl bodu.

Jirka přečkal svou obvyklou časovou tíseň a tahá již lepší koncovku, kterou nakonec uplatnil. Pepa promarnil šanci jít do nestejných střelců a partii se dvěma pěšci méně vzdal. Konečné skóre 4,5-3,5.