Uni A – 9.kolo (3.3.2019)

Uni A – ŠK Kuřim, 1,5:6,5 , 9. kolo

V 9. kole k nám přijel vedoucí celek soutěže KPI – ŠK Kuřim. Soupeř přijel prakticky v základní sestavě a popravdě řečeno nám nedal šanci. Během zápasu jsem neviděl jedinou partii (snad s výjimkou partie Honzy Masaříka), ve které bychom stáli lépe nebo dokonce na výhru.

Na první šachovnici hrál Lubomír Kiša s Martinem Tajovským. V zahájení jsem se dopustil jedné
nebo dvou drobných nepřesností. Černý pohodlně vyrovnal a zahájil minoritní útok na dámském
křídle, reagoval jsem podobně na královském, vznikla zajímavá a vyrovnaná pozice s volným/izolovaným pěšcem bílého. Další moje chyba ovšem znamenala jeho ztrátu, materiál se ale
zredukoval a podařilo se mi udržet remis.
0,5:0,5

Na druhé šachovnici hrál Jiří Majer jun. proti Otu Jelínkovi. Hrála se jakási výměnná francouzská,
bílý získal přirozenými tahy náskok ve vývinu, Ota byl donucen udělat velkou rošádu. Bílý pak kombinoval útok na krále s aktivitou v centru, Otovi se už nepodařilo dokončit vývin a bílý dovedl
partii do vítězného konce.
1:0

Třetí šachovnice, Jan Uhmann vs. Petr Pokorný. Honza hrál proti soupeři, který měl o 200 bodů vyšší Elo. Hrála se ruská, až do 13. tahu se celkem nic nedělo, ve 14. tahu však Honza přehlédl jednoduchý kombinační úder a stálo ho to čistou kvalitu. Kompenzace nebyla a černý celkem jednoduše dovedl partii do výhry.
0:1

Čtvrtá šachovnice, Dominik Parák vs. Josef Hladík. Opět francouzská, Pepa celkem jednoduše
vyrovnal. Ve střední hře však bílý černého přehrál, získal lepší pozici a pěšce. Následně vznikla věžová koncovka, bílý se dopustil nepřesnosti a pozice se vyrovnala. Poslední chybu ale udělal Pepa, ztratil ještě dalšího pěšce a partii už nešlo udržet.
1:0

Na páté šachovnici hrál Jan Masařík s Tomášem Popperem. Ze zahájení vyšel bílý s výrazně lepší
pozicí, měl velkou prostorovou převahu. V 15. tahu ale nezvolil správné pokračování, spíš to chtělo
postupně zesilovat pozici, za několik tahů nabídl oběť jezdce. Černý oběť nepřijal (udělat to měl) a v okamžiku, kdy se soupeři dohodli na remíze, byla Honzova pozice mírně lepší.
0,5:0,5

Na šesté šachovnici hrál Jiří Majer sen. proti Eduardu Bakošovi. Hrála se královská indická,
nenáročná varianta, Eda přesnou hrou lehce vyrovnal a po výměně dam se záhy soupeři dohodli na remíze v přibližně vyrovnaném postavení.
0,5:0,5

Ctibor Pelikán hrál na sedmé desce proti Martinu Habinovi. Bílý v zahájení zablokoval dámské křídlo a měl ambice postupovat pěšci a,b, černý byl aktivní po sloupci “e” a na královském křídle, měl
výrazně lepšího střelce. V 27. tahu ale Ctibor udělal chybu a dopustil kombinaci, která měla ihned
vyhrát, černý to ale zahrál nepřesně, získal jen kvalitu a dokonce přešel do věžové koncovky, o které
byl asi přesvědčen, že je lehce vyhraná. Lehce vyhraná nebyla a možná nebyla vyhraná vůbec.
Poslední ale chyboval Ctibor a černý nakonec zvítězil. Věžovka stojí za přehrání a analýzu.
0:1

Osmá šachovnice, Jan Košata vs. Otmar Říha. Hrála se struktura podobná Cambridge Springs. Bílý měl iniciativu, prostorovou převahu a lepšího střelce. Otmar se ale velmi dobře bránil a ještě ve 42. tahu byla pozice vyrovnaná. Pak ale Otmar dopustil postup centrálního pěšce až na e5 a šance bílého byly rázem vyšší. Asi poslední praktická šance maximálně úlohu bílému ztížit byla v 55. tahu, kdy se dala obětovat figura za dva pěšce. Nestalo se a v 60. tahu bílý vyhrál. Partie stojí za přehrání.
1:0