Uni A – 5.kolo (6.1.2019)

KPI Uni A – TJ Znojmo, 5. kolo

V neděli 6.1. 2019 jsme hostili stávající první celek tabulky. “Exuniverzitán” Zděněk Kavan postavil, snad s výjimkou 8. šachovnice, nejsilnější sestavu, kterou měl k dispozici. A protože i my jsme postavili sestavu silnou, bylo téměř jisté, že se na deskách budou odehrávat líté boje. Šest partií pak skončilo rezultativně!

Jako první skončila partie na páté šachovnici Josef Hladík – Jiří Skřenek, Pepa dlouho hrál mírně lepší pozici, přitlačil soupeře přes slopec “c” a pozičně/kombinačně ho přejel, v rozhodujícím okamžiku zaváhal, přešel do věžové koncovky s krajním pěšcem navíc, ale k výhře to nestačilo. Remis.
0,5:0,5

Ota Jelínek hrál na třetí desce se Zdeňkem Kavanem, měl vyrovnanou nebo mírně lepší pozici, nečekaně zaútočil na královském křídle, obětoval kvalitu a hezky vyhrál.
1,5:0,5

Adam Petr hrál s Edou Bakošem se na šesté šachovnici, Edovi nepovedlo zahájení, bílý získal pár pěšců. Eda se pokoušel pozici komplikovat, ale ta byla bohužel tak špatná, že se s ní nedalo nic dělat.
1,5:1,5

Libor Dvořák hrál s Honzou Uhmannem (4. šachovnice) ostrou partii – jak jinak, Honza získal kvalitu, ale bílý měl kompenzaci. Naštěstí se soupeř fatálně spletl a nechal si dát smrtící šach na první řade, před obrovskými ztrátami materiálu se bílý ihned vzdal.
2,5:1,5

Mojmír Moulis hrál s Josefem Petlákem na šachovnici sedmé, perfektní poziční výkon, černý neměl šanci. Ve vyhrané pozici bílého překročil Petlák čas.
3,5:1,5

Lubomír Forman hrál proti Ctiboru Pelikánovi. Ctibor na osmé šachovnici dosáhl celkem jednoduše vyrovnané pozice, navíc dobře hospodařil s časem. Měl opěrný bod na e5, pak ale zvolil nesprávný plán, otevřel dámské křidlo, rozehrál jezdce soupeře a partie se už nedala zachránit.
3,5:2,5

Tomáš Lakatoš to měl na první šachovnici těžké, hrál s Josefem Růžičkou, který měl v soutěži 3/3 na první šachovnici. Hrála se zavřená sicilská, černý provedl typický postup pěšců na dámském křídle, nepustil Tomáše k útoku na krále. Tomáš se pak pokusil postavit pevnost, vzdoroval až do 68. tahu, ale objektivně partii už nešlo zachránit.
3,5:3,5

Jiří Škaroupka hrál s Lubomírem Kišou na druhé šachovnici, ze zahájení měl trochu lepší pozici, pak udělal chybičku a musel bojovat za vyrovnání. Nabídl remízu, tu jsem odmítl, ale ztratil jsem koncentraci a pozice se zcela vyrovnala. Moji nabídku remízy pak odmítl zase on. Bílý se v jezdcové koncovce hodně snažil až do 95. tahu a málem se mu to nevyplatilo, kdybych v 64. tahu vyměnil pěšce na a4, možná by partii nezachránil.
4:4

Rád bych poděkoval všem za bojovný výkon, během zápasu na to nebyl tentokrát čas!