Uni A – 4.kolo (8.12.2019)

ŠK Veselí nad Moravou – Uni A,  3,5:4,5 

Čtvrté kolo mě (a nejen mě) stálo hodně nervů. První problém byl problém se sestavou, nejprve mně v úterý Otmar sdělil, že onemocněl. Pak jsem celý týden sháněl potvrzení účasti od Honzy Uhmanna. Pak mně ve čtvrtek Otmar napsal, že je mu výrazně lépe. Když jsem už Honzu Uhmanna odepsal, záhadně se v pátek večer ozval a potvrdil účast. A nakonec jsem dostal v sobotu v poledne sms od Adama Borovského, že onemocněl … Naštěstí jsem mezi tím komunikoval se Ctiborem a taky Pepou Hladíkem, Ctibor zrušil nedělní rodinnou sešlost a hrál. (A to bylo, jak se ukázalo, dobře).

A druhý, nečekaný problém. Při cestě na zápas zradil Otu Jelínka ve Slavkově automobil. Takže, čtyři hráči jeli autobusem zpět do Brna, Mojmír Moulis měl naštěstí auto k dispozici. Zpoždění jsme měli hodinu a po několika „vyjasňovačkách“ s rozhodčím a kapitánem domácích byl stanoven začátek zápasu na 11:00 hod.

Partie na prvních čtyřech šachovnicích skončily smírně.

Jan Hudeček bílými proti Benediktovi Hofírkovi. Benedikt bez výrazných problémů vyrovnal. Remis.
0,5:0,5

To Daniel Gajdoš měl lepší pozici s Jakubem Uřičářem. Měl velkou prostorovou převahu, stačila nepřesnost, černému se podařila zablokovat pozice, následoval můj dvojí zákaz Danielovi dát to za remis, nakonec to opravdu vyhrát nešlo.
0,5:0,5

Petr Symerský proti Lubomírovi Kišovi, hráli jsme stejnou variantu jako loni, první odbočil můj soupeř. Ten udržoval mírně lepší pozici, pak vyrovnání, remis.
0,5:0,5

Ota Jelínek hrál s Petrem Bílkem. Ota měl asi plnou hlavu starostí s autem, dal to rychle za remízu.
0,5:0,5

Richard Klenner hrál bílými proti Mojmírovi Moulisovi. Mojmír se bránil sicilskou. Pozice se mně dlouho zdála vyrovnaná, Mojmír udeřil v centru a když jsem zanedlouho přišel k partii, pozice bílého se rozsypala. Mojmír hraje za nás dlouhodobě skvěle!
0:1

Jan Uhmann hrál proti Romanovi Kubalíkovi, jako vždy, mírně optimisticky. Černý však byl pozičně na výši a Honzu přehrál. Získal dvojici střelců proti věži, pozice však byla ještě složitá a Honza kouzlil. Nakonec černý všechny hrozby odvrátil, zaútočil na krále a zvítězil , Bude mě zajímat, zda počítač někde najde zesílení za bílého….
0:1

Starý harcovník František Křížek narazil na Otmara Říhu. Otmar hrál, jako vždy, velmi odpovědně šachy. Trpělivými tahy vyrovnal a později stál lépe, v koncovce měl lepšího střelce. Zkoušel pozici vyhrát, bílý však postavil jakousi pevnost a vyhrát to už nešlo…
0,5:0,5

Ctibor Pelikán proti Josefovi Navrátilovi na osmé šachovnici. Hrála se velmi složitá pozice, které podle mého názoru, málokdo z přihlížejících rozuměl. Černý měl převahu v centru a postoupil svými pěšci na 4. a 3. řadu. Pěšci byli velmi nebezpeční. Přiznám se, Ctiborovi jsem nevěřil. Ale Ctibor po 40. tahu našel dva studiové tahy a černý pak pozici nezvládl. Velké vítězství Ctibora, které nám zajistilo 3 body a první místo v tabulce.
1:0