Uni A – 2.kolo (10.11.2019)

Hustopeče – Uni A , 2,5 : 5,5

Ve druhém kole jsme zajeli za tradičním soupeřem do Hustopečí.

Na první šachovnici měl těžkou úlohu Benedikt Hofírek. Hrál černými proti Lukáši Kuchyňkovi
(aktuální FIDE Elo 2322) . Hrála se trochu zvláštní holandská, Benedikt chtěl asi soupeře zaskočit
výběrem zahájení. Bílý byl však strategicky na výši, obsadil v centru černá pole, získal lepší pozici.
Benedikt se dobře bránil a nakonec uhájil cenný půlbod.
0,5:0,5

Na druhé šachovnici hrál bílými Daniel Gajdoš s matadorem Ivanem Markovičem. Daniel přirozenými tahy získal silné centru, černý se pokusil o zápletky a obětoval figuru, Daniel ale všechny triky prohlédl a dovedl partii do zaslouženého vítězství.
1:0

Na třetí šachovnici hrál bílými Tomáš Fojtík s Lubomírem Kišou. Hrála se anglická, černý poměrně bez problémů vyrovnal hru a dokonce získal mikroskopicky lepší pozici. Přišly zápletky, bílý zare agoval nepřesně a ztratil pěšce. Hrála se koncovka 4 lehkých figur (2S + 2S), objektivně remízová, po chybě černý partii ztratil.
0:1

Na čtvrté šachovnic hrál Ota Jelínek s Vlastimilem Urbanem. Ota hrál svoje zahájení, g3, f4, hrálo se tvrdě. Ota pozičně obětoval pěšce, držel lepší až vyrovnanou pozici, pak se však soupeř dostal k
prudkému protiútoku na krále, počítač v analýze ukazoval až -9,50. Jenže v rozhodujícím okamžiku se černý spletl, vznikla věžová koncovka a remis.
0,5:0,5

Pátá deska, Luboš Kuchyňka vs Jan Uhmann. Honza rozehrál zahájení přirozeně, ale už v osmém tahu se dopustil hrubé chyby. Výsledkem byla pozice, kde měl černý za dámu věž a figuru, avšak prakticky nulovou souhru svých figur. Počítač v analýze sice kouzlil obranné tahy, objektivně byla pozice prohraná a partie skončila ve 26. tahu.
1:0

Josef Hladík Ctirad Šedý, šestá šachovnice. Pepa hrál svoje „anglicko – katalánské“ struktury,
Postupně zesiloval pozici, vyhnul se zápletkám, mazal „a“ pěšcem do dámy, získal figuru a zaslouženě zvítězil. Prostě pohoda…
1:0

Sedmá deska, Stanislav Jurák vs Otmar Říha. Otmar hrál černými Cambridge Springs, pohodlně
vyrovnal a ve vyrovnané pozici dal ve 20. tahu za remízu.
0,5:0,5

Ctibor Pelikán proti Matyášovi Hrádkovi na osmě desce. Ctibor hrál velmi zodpovědně, dobře rozehrál zahájení, získal velkou prostorovou převahu a pěknou fintou ulovil soupeřova střelce. Když pak o pár tahů získával druhou figuru, soupeř se raději vzdal.
1:0

Takže nakonec vysoké vítězství a spokojenost. Je radost dívat se na Benedikta a Daniela, ostatním však rovněž velký dík.